Cyklovýlet Bystřickem

Bystřicko se může pochlubit nevšední drsnou krásou, množstvím vodních toků a nádrží, nebo skalních útvarů. K výletu na kole tamní kraj vyloženě vybízí, tak jsme neváhali a rozhodli se ho více poznat.  

Výlet jsme začali na ostrohu nad řekou Svratkou u zříceniny hradu Dalečín ze 14. století, který původně vlastnili pánové z rodu Tasovců a z Pernštejna. Po husitských válkách se ale stal doupětem loupežníků, kteří ohrožovali široké okolí Dalečína, proto byl v roce 1519 pobořen a od té doby se uvádí již jako pustý.

Vnější zeď kruhového hradního paláce se dochovala téměř v původní výšce, proto i dnes působí pořád monumentálně. Ve zdivu je velice dobře patrné rozdělení na přízemí a další dvě podlaží. Patrný je též ochoz. Velmi dobře jsou dochovaná okna v širokých rozevřených špaletách opatřená záklenky. Ve východní části se nalézají pozůstatky někdejšího valu. 

Nedaleko pobořeného hradu byla postavena nová renesanční tvrz, které je dnes sídlem obecního úřadu.

IMG_2520~photo-full (Kopírovat)

Hrad Dalečín

 

IMG_2528~photo-full (Kopírovat)

Renesanční tvrz v Dalečíně

 

Z obce Dalečín jsme se vydali Svrateckou vodohospodářskou národní stezkou krásným údolím podél řeky Svratky až k rozcestníku Karasínský potok, kde jsme odbočili vpravo směrem na obec Karasín. Plánovali jsem se zastavit u tamní zděné rozhledny na kopci zvaném Přední skála.

IMG_2529~photo-full (Kopírovat)

Údolí řeky Svratky

 

Ochoz rozhledny se nachází ve výšce 25 metrů nad zemí a vede k němu 128 schodů.  Z ochozu můžete vidět další rozhledny Babylon, Horní les, Milenka a Babí lom. Z měst a obcí je viditelná Bystřice nad Pernštejnem, Vítochov s krásným kostelíkem a hrad Zubštejn. Z okolních vrchů pak Sýkoř, Harusův kopec, Buchtův kopec, Devět skal či Javořice, z celků je to Křižanovská pahorkatina, Arnolecké hory, Svratecká hornatina a Žďárské vrchy.

 

IMG_2533~photo-full (Kopírovat)

IMG_2534~photo-full (Kopírovat)  IMG_2535~photo-full (Kopírovat)

Rozhledna na Přední skále

Výhled je odsud krásný, ale sama rozhledna nám nijak neučarovala, tak jsme se nezdržovali a sjeli do Hrdé Vsi, kde se v blízkosti říčky Bystřice nachází Vírský mlýnek, který je poháněn vodní silou, a který je složen z asi dvou desítek postaviček, které se pohybují.

IMG_2558~photo-full (Kopírovat)

Pivonice

 

Další zastávkou byla zřícenina hradu Zubštejn na vrcholu protáhlého kopce, který tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem. Vystavěn byl na počátku 14. století, kdy se rod pánů z Pernštejna rozrůstal a jeho členové potřebovali nová sídla.

Zřícenina Zubštejna je nejmohutnější v celém okolí a byla nejkrásnější zastávkou na naší trase. Do dnešních dnů se dochoval zbytek paláce se čtyřmi klenutými místnostmi a část vstupní věže, k jejíž bráně vedl padací most. Ze zříceniny je vidět Sýkoř (nejvyšší hora Hornosvratecké vrchoviny), Pohledecká skála s okolím Studnic a jižně se dá dohlédnout až téměř k Brnu. Určitě stojí za návštěvu i přes náročný výjezd.

IMG_2576~photo-full (Kopírovat)

IMG_2559~photo-full (Kopírovat)  IMG_2564~photo-full (Kopírovat)

IMG_2566~photo-full (Kopírovat)

Zřícenina hradu Zubštejn

 

Ze zříceniny jsme si vychutnali pohodový sjezd zpět do údolí řeky Svratky do obce Vír, která je ze dvou stran obklopena strmými svahy, ze severní strany přehradní nádrží a pouze jižní strana údolí je otevřená a klesá níže k Brnu.

IMG_2578~photo-full (Kopírovat)

Údolí Svratky

 

Tato rokle byla po tisíciletí vytvářena dravou řekou Svratkou, jejíž koryto se nevyhnulo žádné části vesnice, až bylo svedeno do umělého řečiště pod kopcem Povrchnice, místním známý jako „Kača“ a následně v 60. letech přehrazeno Vírskou přehradní nádrží.

Zajímavé jsou klimatické podmínky údolí. Řeka Svratka podnebí významně ovlivňuje. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 6–7 stupňů Celsia. V létě vzduch příjemně ochlazuje, protože proud její vody je odebírán z nejspodnější hladiny přehrady, kde teplota vody ani v létě nesahá k nijak závratným hodnotám a v zimě údolí mírně otepluje, protože její teplota se pohybuje kolem 4 stupňů Celsia.

Svratka vytváří také u Víru nejhlubší údolní zářez na Českomoravské vrchovině. Výškové rozdíly tu dosahují až horských parametrů – více než 300 metrů. V údolí a okolí Svratky tak vznikly působivé krajinné scenérie, které vedly k vyhlášení rozsáhlého přírodního parku Svratecká hornatina. K jeho atraktivitě přispívá i množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých údolních svazích Svratky a jejích přítoků.

Po cestě jsme míjeli známou vírskou skálu Vířinu, která se nachází na pravém břehu Svratky a podle níž údajně vesnice dostala své jméno. Netrvalo dlouho a projeli jsem pod nejvyšší a nejslavnější vírskou skálou Klubačice (Daliborka), která se vypíná se na levém břehu řeky pod fabrikou. Úzká vrcholová plošina se nachází bezmála 100 metrů nad řekou a nabízí krásný pohled na řeku.

U fabriky jsme zastavili a pozorovali lezce, jak si užívají zdejší cvičné ferratové cesty, Velkou věž a Jezerní stěnu. Obě vírské ferraty nabízí ojedinělé výhledy do krajiny a jsou součástí 4 km dlouhého turistického okruhu, který vede i přes hráz Vírské přehrady.

IMG_2584~photo-full (Kopírovat)

Vírská ferrata

 

Cyklotrasa 4025 nás dovedla k mohutné hrázi Vírské přehrady, která přehradila tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí. Pitnou vodou je díky přehradě zásobováno Novoměstsko, Bystřicko a část Žďárska, v poslední době i Brno.

IMG_2592~photo-full (Kopírovat)

IMG_2596~photo-full (Kopírovat)

Vírská přehrada

 

Po levém břehu byla vybudována asfaltová cesta, která slouží jako cyklistická stezka do Dalečína a kterou jsme pokračovali až ke skalní vyhlídce Kobylí skála, která se nachází přímo nad hladinou Vírské přehrady. Název získala dle staré pověsti podle úkolu, který rozmarná dívka kladla svým nápadníkům, a to vyjet na koni na vrcholek skály, tam se na zadních otočit a sjet dolů.

IMG_2599~photo-full (Kopírovat)

Vyhlídka Kobylí skála

 

Vystavěním vysoké hráze přehrady vzniklo jezero o rozloze 223,5 ha, které ve svých vodách skrylo vesnice Chudobín u Dalečína a část Korouhvice. Z cyklostezky je krásně vidět údajně 350 let stará Chudobínská borovice, která se tyčí nad vodní hladinou v místech, kde se stejnojmenná vesnice původně nacházela.  Traduje se mezi obyvateli zaniklé vesnice, že u borovice hraje v noci čert na housle. Ale spíše než čertovské hraní, to budou zvuky silných větrů vanoucích údolím.

IMG_2619~photo-full (Kopírovat)

Chudobínská borovice

 

Po cyklotrase 4025 jsme se následně vrátili zpět do Dalečína. Byl to parádní cyklovýlet. Najeli jsme pohodových 32 km v jedinečné krajině Bystřicka. 

Outfit z cyklovýletu si můžete pořídit na našem eshopu:

 Bystricko (Kopírovat)

Mapa cyklovýletu

 

 

Zpět do obchodu