Okruh Císařskými lesy a podél Labe

V lesích u Staré Boleslavi jsem se trávila celé dětství, tady je moje doma, sem patřím a téměř každý týden se do Boleslavi, domů, vracím. Trasa ze Staré Boleslavi od Zátopkových okruhů ke kapli Sv. Václava v Císařských lesích, Grádo k Labi a zpět přes Brandýs nad Labem a Starou Boleslav, vede celou dobu pro rovině, takže ji zvládne každý. 

Výlet jsme začali ve Staré Boleslavi u Zátopkových běžeckých okruhů. Pokud sem přijedete autem, můžete ho zaparkovat na začátku ulice Lomená alej. Dál už je vjezd zakázán a díky závoře i znemožněn. Asfaltová silnice vede borovicovým lesem. My se dali hned první odbočku doprava a podél plantáží Lesoškolek ČR pokračovali k několika komerčním objektům a ubytovně.

Cesta tudy vede stále po rovině a po asfaltu. Auta sem nesmí a turistů potkáte hrstku. První odbočkou za ubytovnou jsme se dali opět vpravo, pokračovali rovně a po chvíli už jsme byli na lesní pěšině u prvních domů Nového Vestce. Sjeli jsme z mírného kopce vlevo a přijeli k mostu přes Jizeru v Káraném.

Za mostem jsme odbočili vlevo a klidnou ulicí mezi domy dojeli až k hospodě U Ferusů. V sezóně je skvělou občerstvovací stanicí. Napojili jsme se na oficiální cyklostezku 0037, která vede v blízkosti chráněného vodního pásma až ke kapli Sv. Václava v Císařských lesích.

Tamní lesy kdysi sloužily k brandýské honitbě, lovit sem jezdil i Karel IV. Těžba dřeva ale zapříčinila, že lesy postupně řídly a dubům, které zde převažovaly, se přestalo dařit. Císař Ferdinand I. se zasloužil za jejich obnovu, omezil těžbu a za jeho panování se začaly vysazovat borovice lesní. Největšího rozkvětu ale dosáhly Císařské lesy za Rudolfa II., který zde založil oboru a stavěl zde lovecké zámečky a zásypy pro zvěř.

V místě, kde nyní stojí kaplička svatého Václava, vedla cesta do Lysé nad Labem. Tehdejší majitel panství František Antonín Špork zde vybudoval eremitáž (příbytek poustevníka). Z dochovaných zdrojů vyplývá, že původně byla na jedné straně cesty kaple Sv. Václava a u ní dvě sochy andělů. Za kaplí žil ve své místnosti poustevník. Z druhé strany cesty byl letohrádek, kde bydleli kněží. V blízkosti se nacházela ještě 12 m vysoká věž s větrným mlýnem a vodometrem, vedle které bydleli ve stavení zahradníci. Nechyběl ovocný sad a okrasná zahrada s pěti vodotrysky a 14 kamennými sochami. Po smrti hraběte Šporka nechala jeho dcera poustevnu přestěhovat do panství v Lysé nad Labem a na místě zůstala jen výklenková barokní kaple sv. Václava se dvěma sochami. Traduje se, že sochy jsou dílem Matyáše B. Brauna, ale podle aktuálních informací je to pouze pověst a vznikly až po jeho smrti.

IMG_9609

Kaple sv. Václava

 

Vrátili jsme se kousek zpět na rozcestí a pokračovali cyklotrasou číslo 0041 směrem na Grádo. Grádo je chatová oblast Káraného u slepého ramene Labe. Je tu krásně. Slezli jsme na chvíli z kol, pozorovali kachny a užívali si ticha a slunce.

IMG_9628

IMG_9650

Grádo

 

Za tamní hospodou jsme se napojili na Labskou cyklostezku a zamířili podél vodní elektrárny v Káraném na lávku přes řeku. Na druhém břehu Labe jsou krásně vidět Čelákovice, kde si můžete prohlédnout novobarokní radnici, nebo středověkou, renesančně upravenou tvrz, v níž sídlí Městské muzeum s přírodovědnou, archeologickou a historickou expozicí. Historické jádro města doplňuje středověký mlýn, budova děkanského úřadu a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

IMG_9673

Lávka přes Labe

 

IMG_9660

Čelákovice v pozadí

 

Od lávky jsme se vydali do obce Toušeň, podjeli jsme dálniční most a před námi se objevily první domy Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi, nejznámějšího českého dvojměstí, které je zapsáno v seznamu českých zeměpisných rekordů jako město s nejdelším názvem. Brandýs se pyšní renesančním zámkem, Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem a rozděluje je řeka Labe.

IMG_9689

Toušeň

IMG_9703

Cyklostezka podél Labe

 

Z cyklostezky nejdříve upoutá Vaši pozornost podzámecký renesanční mlýn, který byl se svými 11 moučnými koly v rudolfinské době největším v Českém království. Mlýn stojí u jednoho z nejstarších kamenných mostů v Čechách, který pochází z roku 1603.

Po dřevěné lávce jsme vyjeli nahoru k renesančnímu zámku, jež byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Na nádvoří se můžete kochat vzácnou sgrafitovou výzdobou.  V průběhu čtyř staletí tu pobývali všichni panovníci Habsburské dynastie. Brandýs si velmi oblíbil císař Rudolf II., který jej užíval jako své hlavní mimopražské sídlo. Za lovem sem jezdíval císař Karel VI. s celým dvorem a odsud se vydával do Prahy ke královské korunovaci, stejně tak i Marie Terezie a Ferdinand V. 

IMG_9723

IMG_9734

Zámek v Brandýse nad Labem

IMG_9730

Jeden z nejstarších kamenných mostů v Čechách

 

Od zámku jsme pokračovali po mostě přes Labe do srdce Staré Boleslavi. Boleslav je přibližně o 400 let starší než Brandýs. V roce 935 tu zavraždil sv. Václava jeho bratr Boleslav. K činu došlo u kostela sv. Kosmy a Damiána, na jehož místě dnes stojí bazilika sv. Václava. U ní jsme udělali krátkou zastávku. Za vidění tu stojí také románský kostel sv. Klimenta a barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Chrám je nově zrekonstruovaný a můžete si tu prohlédnout Palladium země české, reliéf Panny Marie staroboleslavské s dítětem, uctívaný od 17. století jako symbol ochrany a záštity českých zemí. Je opravdu nádherný, doporučuji si zde udělat zastávku.

IMG_9738

Kostel sv. Václava

IMG_9744

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

 

Od kostela jsme zástavbou rodinných domů zamířili do Houštky. Jedná se o bývalé lázně, v jejichž okolí se nachází různá sportoviště, jako je atletický ovál, tenisové kurty, nebo in-line bruslařská dráha. Podél slepého ramene Labe jsme se následně vrátili do místa, kde jsme náš cyklovýlet začínali.

Pokud hledáte trasu, na které nebudete muset lámat rekordy, naopak budete jízdou na kole relaxovat, je tento okruh ideální. Kombinace přírody a historických památek zaručí, že si výlet skvěle užijete.

 

Mapa Cisarske lesy

 Mapa cyklovýletu

 

Zpět do obchodu