Nespoutaný kraj skalních měst a labyrintů, lesů, luk i hlubokých divokých říčních údolí. To je oblast přírodní rezervace Toulcovy Maštale, která patří k nejmalebnějším koutům u nás. Pojďme společně projet jednu z mnoha tamních cyklostezek.
Jezírko kousek za Prosečí
Oblast je protkaná turistickými trasami a cyklostezkami. My jsme si vybrali tu, která začíná v městečku Proseč, které je proslulé především sklářskými výrobky. Proseč je centrem tohoto mikroregionu, na jehož území se rozkládá přírodní rezervace Maštale, přírodní park Údolí Krounky a Novohradky a přírodní památky Pivnice a Střítežská rokle.
Z Proseče jsme se vydali po modré a pak po značené cyklostezce do lesů. Přejeli jsme dřevěnou lávku přes říčku Novohradku a čekalo nás velmi náročné stoupání do lesů. Odměnou nám byly nekonečné koberce borůvčí.
Po výšlapu nad Prosečí
Lesní cesta pak byla téměř po rovině a jelo se krásně až k Toulcovým Maštalím. Toulcovy maštale jsou soustavou úzkých roklí, které vytváří skryté skalní městečko. To je protkáno souborem chodeb, jeskyní a děr s názvy jako Kuchyně, Sklep, Myší díra nebo Zvon. Skály tvoří pískovce mořského původu. Hned vedle jsou tzv. Městské maštale se skalními útvary Liščí doupě, Hrad a Deštník. Podivné jméno pochází údajně od loupežníka Vavřince Toulovce, který tu měl svůj úkryt.
Toulcovy Maštale
Po prohlídce Maštalí jsme pokračovali dál. Čekal na nás další poměrně technicky náročný úsek, tentokrát ovšem sjezd. Ten se na rozcestí Pod Džberkou napojil na asfaltovou silnici, která nás dovedla přes romantické vesničky a osady k přírodnímu koupališti v Roudné.
Romantická místa, kterými projíždíte
Historie přírodního koupaliště Roudná u Nových Hradů se začala psát již v roce 1925. Nachází se v krásném lesním prostředí. V oploceném areálu se jsou dva bazény, které jsou napájeny průtočnou vodou z Roudenského potoka, proto se připravte na studenou vodu.
Koupaliště v Roudné
Z Roudné už to byl jen kousek k zámku Nové Hrady, který je jednou z mála rokokových stavebních památek u nás. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".
Zámek Nové Hrady zahrnuje vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou Křížovou cestou vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu, zeleninovou zahradu, přírodní divadlo pod širým nebem a nově založený labyrint. V zámku je několik expozic, které můžete navštívit a je tu i První české muzeum cyklistiky. Na předním nádvoří je otevřena restaurace a kavárna. Za podívanou stojí i zámecké stáje a farma jelení a daňčí zvěře.
Dali jsme si zde oběd a zákusek v zámecké cukrárně a pokračovali přes Podhořany, Leština, Dolany a Střítež do vesničky Zderáz.
Zámek Nové Hrady
Výběh jelenů na zámku Nové Hrady
Unikátní pískovcové obydlí a sklepy v malebné vesničce Zderaz sloužilo nemajetným občanům k bydlení ještě v 19. století. K vidění jsou dva skalní byty, v jednom je minimuzeum – tzv. Zderazský domeček se sbírkami nářadí a zařízení požívané v minulosti na vesnici k práci na poli, v domácnosti i pro různá řemesla. Nechybí ani historické mapy obce či exponáty z historie lyžování v regionu.
Skalní obydlí vznikla přibližně v době, kdy hrabě de Chamaré získal blízký zámek Nové Hrady, který začal přestavovat a také zakládal různé manufaktury – sklárny, prádelny lnu, koželužny, bělidla atp. Lidé sem přicházeli za prací a hledali nejrůznější místa, kde by se usadili. Vyhloubili několik jednoduchým místností ve skalách a postupem času nad nimi postavili drnové nebo roubené chalupy, které během času přestavovali až do dnešní podoby.
Nejchudší obyvatelé však bydleli až do 19. století ve skromných podmínkách pískovcových obydlí. V jedné místnosti vedle sebe žili tři generace. Některé skalní místnosti sloužily jako sklepy pro úschovu brambor nebo řepy, jiné jako chlévy nebo dílny – dochována je kovárna a sušárna ovoce. Z původních 40 doložených sklepů jich je v současnosti dochováno pouze 27. Ostatní byly buď zasypány, nebo podlehly lokální těžbě písku či nové zástavbě.
Skalní obydlí Zderáz
Po krátké prohlídce jsme se již vrátili do Proseče k autu. Trasa je dlouhá 30 km a až na pár technicky náročnějších míst, se jede pohodlně a bez větší námahy. Příroda je tu nádherná a tamní skalní útvary se opravdu často nevidí. Vezměte kola a přesvědčte se sami.