Kam se vypravit na elektrokole do přírody, aby tam nebyly davy turistů? No přece na západ naší vlasti, do Krušných hor! Do míst, která jsou stále trochu opomíjená, a co si budeme namlouvat, je to velká škoda, protože je tu opravdu krásně.
Cyklovýlet jsme začali na vrcholku hory Plešivec (v nadmořské výšce 1028 metrů), tedy na jedné z nejlépe dostupných krušnohorských tisícovek. Pohodlná asfaltová silnice vede až na samý vrchol, kde stojí od roku 1895 šestnáct metrů vysoká rozhledna s vyhlídkovým ochozem, ze kterého je hezký výhled na hřebeny Krušnohoří.
V zimě se Plešivec a jeho okolí mění v moderní lyžařský areál, kde najdete více než 10 km sjezdovek a tři čtyřsedačkové
lanovky. Vrchol také protínají žlutě, modře a zeleně značené turistické stezky do Abertam, Pstruží, Merklína, Božího Daru a Jáchymova. Trasa do Božího Daru je značena i pro cyklisty a vede po lesních cestách přes Božídarská rašeliniště a dále po hřebenu Krušných hor.
Vyrazili jsme od hotelu Orion kolem Švýcarské boudy a pod Božídarským Špičákem jsme se napojili na Ježíškovu cestu. Cyklostezka se pak táhne podél hlavní silnice až k Božídarskému rašeliništi, jehož naučná stezka vede po dřevěných chodníčcích nejhodnotnější částí, která je krásně zachovaná. Na 3,2 km dlouhé trase je 12 naučných zastávek. Okruh je pouze pro pěší, takže jsme se nezdržovali a pokračovali do centra Božího Daru. Díky dobrým sněhovým podmínkám
Boží Dar dobře znají především milovníci sjezdovek a běžek, pro rodiny s dětmi tu mají Ježíškovu cestu a vánoční Ježíškovu poštu. Boží Dar je ideálním
místem, kde se na trase občerstvit.
Stezka z Plešivce
Božídarské rašeliniště
Boží Dar
Z Božího Daru jsme vystoupali po silnici na Klínovec (1244 m). V posledních letech na úbočí Klínovce vyrostly flow traily různých obtížností, na kterých si s horskými koly a elektrokoly užijí všichni, od rodin s dětmi až po pokročilé bikery. Po horských cestách a pěšinách je aktuálně vyznačeno bezmála 70 kilometrů tras. My jsme si vybrali pozvolna klesající plynulou stezku Azur a sjeli do Jáchymova. Její vydatná délka 10 km dala zabrat nejen brzdám, ale i mým rukám.
Klínovec
Klínovec
Traily na Klínovci
Jáchymov leží v protáhlém údolí zaříznutém do svahů Krušných hor a turistům je mimo jiné znám především díky radonovým lázním. Udělali jsme si krátkou zastávku ve spodní části u lázeňských domů a následně vystoupali Jáchymovským peklem ke zřícenině gotického hradu Freudenstein, nazývanému též Šlikův hrádek. Za třicetileté války byl hrad značně poškozen a již nebyl obnoven. Zachovány byly pouze věže Šlikovka a Prachárna.
Jáchymov
Šlikův hrádek
Věž Prachárna
Silnice nás vyvedla ke krásné vyhlídce U Kříže, kde jsme se mohli kochat výhledem na okolní pastviny a lesy. Následný krátký sjezd do Mariánské přišel po táhlém stoupání vhod. Cyklostezka č. 2198 nás vtáhla do místních hustých lesů a začali jsme se přibližovat zpět k Plešivci. Široko daleko nikdo, takže jsme lesní cestu měli zcela pro sebe.
Vyhlídka U Kříže
Zanedlouho jsme se ocitli u nové bikerské lokality, a sice v Trailparku Plešivec, kde to má pod taktovkou můj muž Michal Prokop. Zatím zde vznikly tři traily s odstupňovanou náročností. Modrý trail je technicky nenáročné svezení v mírném sklonu s délkou 3,6 km pro méně zkušené bikery anebo rodiny s dětmi. Červený trail v délce 2,6 km lehce zvyšuje technickou náročnost i sklon, ale stále to bude trať určená začínajícím a méně zkušeným bikerům. Pro zdatnější jezdce je určený černý trail, který je dlouhý 1,1 km a má průměrný sklon přes 20 % – to je opravdová lahůdka, kterou však nezkoušejte bez tréninku. Další traily jsou zde ve výstavbě
a je na co se těšit do budoucna.
Trailpark Plešivec otevřen
Ujeli jsme celkem 45 km v poměrně náročném kopcovitém terénu. Pokud jste v Krušných horách na kole ještě nebyli, neváhejte. Čekají na vás parádní cyklotrasy, které vás nadchnou. K tomu inspirativní místa, bohatá a zajímavá historie a rovněž krásná příroda.
Trasa okruhu v Krušných horách