Jestli Vás nebaví jezdit celý den jen v lesích a po loukách a chcete také během výletu něco vidět a navštívit, doporučuji 26 km dlouhou trasu části Novohradského podhůří. Nové Hrady, Terčino údolí, tvrzi Cuknštejn a Žumberk a soustava rybníků u osady Janovka by se Vám mohly líbit.
Jako výchozí bod jsme si vybrali Nové Hrady. V centru jsou parkoviště placená, auto jsme nechali tedy v jedné ulici blízko náměstí. Navštívili jsme mísní hrad ze 13. století, který je průchozí a je obklopen překvapivě hlubokým příkopem. Pokud jste fandové historie, můžete si vybrat jeden z pěti prohlídkových okruhů. Nás zajímal především rozlehlý krajinářský park Terčino údolí, který se nachází pod ním, tak jsme se dlouho nezdržovali a sjeli k němu.
Nové Hrady
Krajinářský park Terčino údolí vznikl v druhé polovině 18. století v údolí u říčky Stropnice pod hradem. Založila ho Terezie Buquoyová, která se inspirovala ranými anglickými parky v Německu a název tak nese její jméno. V Terčině údolí se nachází několik zajímavých staveb, míst a zákoutí. Od záchytného parkoviště, které je přímo u Terčina údolí, jsme se napojili na naučnou stezku. Minuli jsme hlavní vstupní bránu a po bílem dřevěném mostě vjeli do údolí. Celá stezka měří asi 6 kilometrů, takže na kole ho máte projeté za chvilku. Naším cílem byl umělý vodopád. Na cestě jsme minuli Lázničky, ve kterých je penzion a zříceninu Modrého domu, letního sídla Terezie.
Lázničky
Most přes Stropnici
Zřícenina Modrého domu
Když si šlechtický rod Buquoyů vymyslel umělý vodopád, nechal do koryta Stropnice navézt velké kameny, aby říčka připomínala horskou bystřinu. V 1817 došlo na samotnou stavbu vodopádu, který je zasazen do svahu v údolí tak citlivě, že působí velmi přirozeně. Je vysoký 10, 5 metru a voda do něj je přiváděna 750 metrů dlouhým náhonem ze Stropnice. Za zastávku vodopád určitě stál.
Příjezd k vodopádu
Umělý vodopád
Od vodopádu jsme pokračovali podél říčky Stropnice po pěšině ven z lesa na panelovou silnici, která nás zavedla přes hráz Vodní nádrže Humenice k tvrzi Cuknštejn. Ta uzavírá Terčino údolí. Je jednou z nejzachovalejších středověkých tvrzí a pochází zřejmě už ze 14. století. V současnosti je tvrz v rekonstrukci a nepřístupná.
Vodní nádrž Humenice
Tvrz Cuknštejn
Od Cuknštejna jsme se vrátili k vodní nádrži, projeli vesnicí Humenice a za ní odbočili u kapličky doprava mezi pastviny. V obci Svébohy jsme se u další kaple dali vlevo a příjemnou cyklostezkou se dostali k lesu. Po krátkém sjezdu jsme se ocitli v další příjemné obci Božejov a odtud už to bylo pár minut do Žumberku.
Pastviny Humenice
Kaple Svébohy
Božejov
V Žumberku je nádherná tvrz ze 13. století, která patří k nejstarším v oblasti Novohradska. Celý areál je zrekonstruován a můžete tu navštívit i pár expozic, nebo si u rybníka pod tvrzí prohlédnout dřevěné sochy. U tvrze je penzion s restaurací, kde jsme si na zahrádce dali oběd a po krátké procházce podél rybníka pokračovali dál.
Tvrz Žumberk
Před sebou jsme měli oblast rybníků u Nových Hradů. Cesta pokračovala do Žáru a pak po hlavní silnici podél Žárského rybníka. Naštěstí to netrvalo dlouho a odbočili jsme vlevo na polní cestu a pak do krásných lesů plných borůvčí. První borůvky už byly zralé, takže jsme se tu nějakou chvíli zdrželi.
Žárský rybník
Lesem jsme se museli s vozíkem prodrat travnatou pěšinou. Po chvíli jsme se ocitli v chatové části osady Janovka, kde jsme míjeli jednu husí farmu za druhou. Nejkrásnější a téměř pohádková část Janovek je u Karolinského a Kachního rybníku. Při příjezdu Vás uvítá dřevěný vodník sedící na hrázi, který má za zády sumce. Spousty dalších dřevěných zvířat je poseto kolem. Ella byla unešená.
Cesta do Janovky
Janovka
Blízko Kachního rybníka je rybník Karlův, který je domovem pro desítky kachen. Ella se je snažila potěšit suchým rohlíkem, ale buď byly tak přežrané, nebo to neznaly, protože neuspěla.
Karlův rybník
Příroda je kolem rybníků nádherná. Cyklostezka vede po hrázích a lesem po zpevněných cestách. Před Novými Hrady jsme minuli pštrosí farmu a pak už jsme jen přežili poslední kilometr stoupání po poměrně frekventované silnici do města a k autu.
Pštrosí farma u Nových Hradů
Tahle cyklotrasa nemůže překonat tu kolem Pohoří na Šumavě, protože vede z poloviny po silnicích. I když jsou to vesměs silnice nižších tříd a tudíž auto potkáte zřídka, nás víc baví ztratit se v lesích. Pravdou ale je, že jsme poznali další krásná místa téhle části jižních Čech. Ať je to vodopád v Terčině údolí, tvrz Žumberk, nebo pohádková část osady Janovka.