Na kole Moravskou Amazonií

Vydejte se s námi objevit krásy nejjižnějšího výběžku jižní Moravy. Staleté doubravy, louky, řeky, slepá ramena a tůně, to je obora Soutok. Leží na jih od Břeclavi a Lanžhota mezi řekami Morava a Dyje, má tvar trojúhelníku a je hluboce zaklíněna mezi naše sousedy Rakousko a Slovensko.

 

Celou oblastí nevedou žádné turistické značky. Jedním důvodem je fakt, že se jedná o velkou oplocenou oboru, tím druhým, že je toto území pravidelně zaplavováno, takže není vždy zaručen průchod. My jsme se většinu času drželi cyklostezky č. 4, která tuto oblast protíná a vede podél Dyje a Moravy.

Obora bývala panstvím Lichtenštejnů, kteří ve snaze zachovat typ „lužního jelena“ dali v roce 1872 postavit první ochranné oplocení a svezli sem zvěř ze zahraničních honiteb. Paradoxně právě jelenům se tu moc nelíbilo, takže podle dochovaných zpráv putovali podél plotu až pod Moravskou Novou Ves, přeplavali řeku Moravu a přešli do Bílých Karpat. Nyní jich na Soutoku žije asi 450 společně s 200 daňky a srnčí a černou zvěří.

Na náš cyklovýlet jsme vyrazili z parkoviště na okraji obory Soutok po již zmíněné cyklotrase a zamířili k archeologickému nalezišti a zámečku Pohansko. Asfaltová cesta vede jedinečnou přírodou, pro niž jsou typické staré vykotlané duby.

IMG_5210~photo-full (Kopírovat)

Oplocená obora Soutok

IMG_5178~photo-full (Kopírovat)

Po cestě jsou k vidění i čápi

 

Archeologickou památkovou rezervaci Pohansko řadí odborníci k nejvýznamnějším raně středověkým památkám na území slovanských národů. Nejrozsáhlejší raně středověké opevnění na území našeho státu a jedno z největších ve střední Evropě vůbec zde bylo vybudováno na počátku 9. století. Systematický výzkum zde zahájil v roce 1958 profesor František Kalousek a stále probíhá pod křídly Ústavu archeologie a muzeologie FF Masarykovy univerzity z Brna.

Zanedlouho jsme přijeli k empírovému zámečku Pohansko, který je zapsaný v UNESCO a nechali ho postavit Lichtenštejnové v letech 1810 – 1812 k loveckým účelům. Exteriér zámečku je zdobený reliéfy s antickými motivy, podobně jako ostatní salety Lednicko-valtického areálu. Pohansko je v tomto směru ale výjimečné tím, že pouze zde je zobrazen nejvyšší antický bůh Zeus. Před zámečkem stojí socha moravského knížete Rostislava, na blízké louce v prostoru bývalého velkomoravského hradiště můžete navštívit i volně přístupný archeokanzen.

IMG_5160~photo-full (Kopírovat)

IMG_5154~photo-full (Kopírovat)

Zámeček Pohansko

 

Dlouho jsme se nezdržovali a pokračovali k loveckému zámečku Lány, který nechal postavit v letech 1810–1812 kníže Jan I. z Lichtenštejna. Po druhé světové válce se zámeček ocitl v hraničním pásmu a zpustošila ho armáda. Nyní je krásně zrekonstruovaný a v sezoně tu funguje i občerstvení, kde se určitě zastavte na něco dobrého.

IMG_5194~photo-full (Kopírovat)

IMG_5189~photo-full (Kopírovat)

Lovecký zámeček Lány

 

Naší další zastávkou bylo Trojmezí. Místo, kde se stékají Morava a Dyje a jejich soutok je trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Na cíp jsme se dostali po dřevěném chodníku, který vede kolem historického hraničního kamene z roku 1775. Když jsme dorazili na místo, po pravé ruce jsme měli Rakousko a po levé Slovensko.

Této oblasti se přezdívá Moravská Amazonie, protože se zde nachází nádherná příroda bez zásahu civilizace. Na území převažují porosty dubu a jasanu, z nichž některé jsou staré až 450 let. Pro oblast je typická hustá síť meandrujících říčních ramen a periodicky zaplavovaných tůní. Domov zde nachází spousta vzácných živočichů, například čáp černý, tesařík obrovský nebo bobr. Létají tu luňáci hnědí, káňata lesní, čápi černí, orli nebo včelojedi.

IMG_5204~photo-full (Kopírovat)

IMG_5206~photo (Kopírovat)

IMG_5204~photo-full (Kopírovat)

Obora Soutok je nazývaná Moravskou Amazonií

IMG_5244~photo (Kopírovat)

IMG_5239~photo-full (Kopírovat)

Trojmezí

 

Od Trojmezí jsme pokračovali opět po cyklostezce č. 4 podél řeky Moravy, kterou na slovenské straně lemuje dlouhá chatová oblast. Nikde ani živáčka, byla to krásná jízda. U Přívozu jsme se museli do Lanžhota napojit na poměrně frekventovanou silnici, naštěstí jízda trvala jen chvíli.

IMG_5272~photo-full (Kopírovat)

IMG_5266~photo (Kopírovat)

IMG_5262~photo-full (Kopírovat)

Cyklotrasa vede podél hranice se Slovenskem

 

Lanžhot je nejjižnější obec jižní Moravy. Český název vznikl z německého názvu Landshut, zemská stráž. Městečko na hranici tří zemí, Moravy, Uher a Rakouska opravdu sloužilo v minulých staletích jako hlídka. My si tu dali rychlý oběd a vydali se znovu na cestu. Cyklostezka č. 43 nás zavedla zpět do obory, kde jsme se z druhé strany dostali opět k zámečkům Lány a Pohansko a vrátili se na místo, odkud jsme ráno vyráželi.

IMG_5282~photo-full (Kopírovat)

Kostel Povýšení svatého Kříže v Lanžhotě

 

Celá trasa vedla po rovině, nebyla vůbec náročná a našich 40 km jsme ujeli na elektrokolech bez větší námahy. Pokud jste tu ještě nebyli, určitě si najděte čas a do této zelené krajiny lužních lesů a luk se staletými duby, která je protkaná vodními kanály, slepými rameny a tůněmi, si naplánujte výlet. Nebudete litovat.

 

Mapa Soutok (Kopírovat)

Mapa cyklovýletu

Zpět do obchodu